Menu

Co piąty Europejczyk pożycza na opłacenie rachunków

10 stycznia 2019 - Finanse
Co piąty Europejczyk pożycza na opłacenie rachunków

Życie z miesiąca na miesiąc dotyczy wielu ludzi. Coraz więcej osób nie radzi sobie z bieżącymi wydatkami i problemami życia codziennego, dlatego sięga po pomoc oferowaną przez banki i instytucje pozabankowe. Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że z roku na rok procent osób, które decydują się pokryć rachunki za media z pożyczek wciąż rośnie.

Kogo dotyczy problem?

Najwięcej osób, które w przeprowadzonych raportach przyznawały się do zaciągnięcia zobowiązania na opłacenie rachunków to rodzice. W grupie znajdują się również osoby młode, które dopiero się usamodzielniły i sobie jeszcze nie radzą. Wynajmowanie mieszkania w pojedynkę jest niezwykle kosztowne, a rynek pracy dla młodych ludzi niedostatecznie rozwinięty. Do grupy tej należą również osoby starsze, na emeryturze lub rencie, które nie są wystarczające, by mogły pokryć bieżące wydatki. Według statystyk na opłacenie rachunków w największym stopniu pożyczają Brytyjczycy, aż 30% mieszkańców tego kraju pokryło rachunki z pożyczek.

Dlaczego problem się pojawia?

Powodem rosnącego zadłużenia jest niewystarczająca wiedza o finansach i budżecie domowym. Niewiele osób planuje wydatki i kontroluje wydawane pieniądze. Mało też mówi się o tym w szkole, dlatego młodzi ludzie, którzy rozpoczynają życie na własną rękę mają problem z odnalezieniem się w sytuacji i zapanowaniem nad swoim budżetem. Według badań przyczyna jest również duża dostępność produktów oraz marketing prowadzony przez sieci handlowe.

Jakie jest rozwiązanie?

Przede wszystkim należy budować świadomość potrzeby kontrolowania swoich wydatków. Uczenie ludzi w młodym wieku tego, w jaki sposób zarządzać pieniądzem, jak planować domowy budżet oraz jak oszczędzać. Ważne jest, by poruszać temat finansów nie tylko w szkole, ale również w domu. Umiejętność zbudowania poduszki finansowej pozwoli zabezpieczyć się przed niespodziewanymi sytuacjami, na przykład utratą pracy i uniknąć konieczności wzięcia kredytu lub pożyczki na zapłacenie rachunków za media.