Menu

Czy osoba zadłużona bez zdolności może otrzymać kredyt?

14 maja 2019 - Finanse
Czy osoba zadłużona bez zdolności może otrzymać kredyt?

Zadłużenie, brak zdolności kredytowej i widnienie na listach BIK i BIG nie przekreślają otrzymania zobowiązania. Jest to proces trudny i wymaga znalezienia odpowiedniej instytucji, jednak w kryzysowej sytuacji i takie osoby mogą ubiegać się o pożyczkę w instytucji pozabankowej. Mało prawdopodobne jest, że jakikolwiek bank udzieli kredytu.

Kolejna pożyczka – czy to dobry pomysł?

Według raportu Biura Informacji Kredytowej1 klienci firm pożyczkowych zaciągnęli w ciągu 24 miesięcy średnio 5,35 zobowiązań, natomiast klienci bankowi 1.68 kredytów na osobę na kwoty nie wyższe niż 10 tys. zł. Posiadanie kilku pożyczek lub kredytów naraz jest coraz częstszym zjawiskiem, jednak szybko prowadzi do wpadnięcia w długi. Osoba zadłużona bez zdolności powinna zastanowić się, czy następne zobowiązanie pomoże jej wyjść z obecnego kryzysu czy tylko jeszcze bardziej go wzmoże.

Osoba zadłużona bez zdolności – czyli kto?

Kiedy szukać oferty?

Według informacji prasowej Biura Informacji Kredytowej2 na koniec czerwca 2018 roku prawie co drugi Polak spłacał zobowiązania kredytowe. Z danych wynika, że grupę kredytobiorców stanowi 15,36 mln. Polaków. Z tego tylko 7,9 proc. ma problem ze spłatą zobowiązania. Można by powiedzieć, że to niewiele, jednak taki procent to ponad 1,2 mln osób zadłużonych. Często wybieranym rozwiązaniem jest zaciągnięcie pożyczki w celu spłacenia poprzedniego zobowiązania. Podczas decyzji osoba zadłużona bez zdolności musi przeanalizować swoją sytuację i upewnić się, że: