Menu

Jak zapłacić mandat przez internet?

10 września 2018 - Prawo
Jak zapłacić mandat przez internet?

Otrzymanie mandatu za popełnione wykroczenie wiąże się z koniecznością uregulowania grzywny w terminie zależnym od rodzaju kary. Zazwyczaj jest to 7 dni, a samo zapłacenie wskazanej kwoty do niedawna wiązało się z koniecznością pójścia z przekazem na pocztę lub do banku. Już samo otrzymanie mandatu nie wprawiało w zachwyt, a dochodziło do tego oczekiwanie w długiej kolejce w wybranej instytucji. Obecnie jest jednak rozwiązanie, które pozwoli zapłacić mandat nie wychodząc z domu.

Krok 1.

Najpierw należy zalogować się do systemu bankowości internetowej, do której przynależymy. Następnie należy wybrać zakładkę zatytułowaną „Przelewy”. W tym momencie wykonując zwykły przelew zaczynasz wypełniać pola, podając odpowiednie dane. Mandatu jednak nie można zapłacić przelewem zwykłym, ponieważ uznawany jest on jako forma podatku, dlatego w tej zakładce należy wybrać przelew podatkowy. Warto wiedzieć, że bankowości w różny sposób określają nazwę tego przelewu, niekiedy jest to „Przelew do Urzędu Skarbowego”.

Krok 2.

Po kliknięciu w „Przelew Podatkowy” wybrać należy zakładkę „Mandaty”. Pojawi się formularz z polami do uzupełnienia. Bardzo ważne w tym momencie jest zaznaczenie odpowiedniej miejscowości. Od 1 stycznia 2016 roku obowiązują nowe zasady regulowania płatności, według których przelewy za mandaty z całego kraju kierowane mają być do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Na wypisanym mandacie powinien być wskazany odpowiedni adres, a także numer konta. Warto jednak przed dokonaniem płatności upewnić się, że jest prawidłowy.

Krok 3.

Oprócz adresu należy wpisać również kwotę grzywny oraz własne dane, w tym imię i nazwisko oraz adres. W zależności od bankowości, pola te często uzupełniają się same na podstawie informacji podanych podczas zakładania konta. Jako typ identyfikatora najlepiej wybrać numer PESEL. W polu „Identyfikacja zobowiązania” podać należy serię i numer mandatu, które znajdują się na blankiecie, natomiast pole „Okres rozliczeniowy” powinno pozostać puste.